Organizátorům se podařilo koupit propan-butanové láhve, takže si můžeme vařit, např. grog pro zahřátí, kdyby náhodou byla někomu zima. Důležitou informací je, že forinty na území naší republiky neseženete. Nejvhodnější si je pořídit marky nebo dolary. Ještě jednou raději opakuji, sraz v pondělí 9.8. v 10 hodin u vchodu přírodovědecké fakulty.
Za cíl naší expedice bylo vybráno Maďarsko. Proč zrovna Maďarsko? Maďarsko neleží moc daleko od naší republiky, takže cesta tam nezabere více než půl dne. Další výhodou je to, že je to rovinatá země a nemusíme mít strach o nečekanou změnu počasí (mraky apod.), které se vyskytují v horách. Maďarsko navíc leží více východně a podle předpovědí pro úspěšnost zatmění, čím východněji, tím lépe. Mohli jsme jet i do Rumunska, ale na tento kousek jsme si raději netroufli.
Naše expedice má namířeno mezi města Kecskemét a Kiskunhalas, viz přiložená mapa.
Tato oblast byla vybrána proto, že zde nejsou žádné větší vodní plochy, které by mohly být potencionálním nebezpečím pro vznik nežádoucí oblačnosti.
2. ODJEZD, PŘÍJEZD, UŽITEČNÉ VĚCIProtože pojedeme do zahraničí, je nutné mít s sebou platný cestovní pas a navíc pojištění pro cesty do zahraničí. Studenti a zaměstnanci MU mají pojištění zajištěno od univerzity. Kdo tyto dvě věci nebude mít, nebude vpuštěn do autobusu!!! Nemůžeme riskovat situaci, kdyby se někomu něco stalo a on nebyl pojištěn.
Odjezd je naplánován na dopoledne v pondělí 9. srpna od přírodovědecké fakulty. Sraz účastníků je v 10 hodin. Příjezd je předběžně naplánován na čtvrteční ráno 12.srpna. Přespávat se bude v expedičním táboře pod stany, širáky, případně slabší jedinci mohou využít i autobus.
Bude vítán jakýkoliv přístroj na pozorování (videokamery, fotoaparáty, dalekohledy apod.). V současné době jsou připraveny tyto přístroje: 3 videokamery, 2 triedry 10x50, triedr 8x30, dalekohled AD-800, MTO 100/1000, velké množství fotoaparátů s různými teleobjektivy s ohnisky od 50 do 500 mm a stále ještě čekáme na zprávy o dalších přístrojích.
3. INFORMACE K FOTOGRAFOVÁNÍJestliže máte zájem zachytit zatmění a na výsledných fotografiích nádhernou korónu, je nezbytné použít fotoaparát, který bude umístěn na stativu a navíc opatřen teleobjektivem. Aby nebyl obraz rozmazaný, je nanejvýš vhodné použít bovdenovou spoušť. V tabulce je uvedena použitá ohnisková vzdálenost a výsledná velikost slunečního kotouče na negativu.
V tabulce 2 jsou uvedeny citlivosti filmů a k nim příslušné vhodné expoziční doby pro různé části zatmění.
Jídlo si bere každý sám. Předpokládá se, že se poveze nějaké množství pitné a užitkové vody na vaření a mytí. Raději si vezměte jídlo na všechny dny, protože se předpokládá zvýšení cen v oblastech, kde bude probíhat úplné zatmění Slunce (kdo by si rád "nezarýžoval" na turistech).
za organizátory Honza Janík